Bakłażan to warzywo o niezwykle wszechstronnym zastosowaniu w kuchni, które warto wprowadzić do jadłospisu – dlatego też, chcę Cię zainspirować moimi 3 pomysłami na przyrządzenie tego warzywa.
Bakłażan, znany również jako psianka podłużna, oberżyna, gruszka miłosna, jajko krzewiaste lub bakman, to fascynujące warzywo o charakterystycznej, głębokofioletowej skórce i delikatnym, kremowym miąższu. Tak naprawdę, w zależności od odmiany i miejsca uprawy, bakłażany mogą być ciemnofioletowe, jasnofielotowe, mogą być prawie czarne, białe, fioletowo-białe, fioletowo-zielone! Poza tym, bakłażany nawet nie muszą mieć też pękatego kształtu. Mianowicie, mogą być podłużne, okrągłe, a nawet mieć kształt haczykowaty.
Jadalną częścią bakłażanu jest właśnie jego owoc. Dodatkowo, bakłażan należy do rodziny psiankowatych. W konsekwencji, czyni go to bliższym krewnym pomidora, podobnie papryki czy ziemniaka, przeciwnie do cukinii, jak to często się wydaje.
Ponadto, bakłażany pochodzą z tropikalnej Afryki, Egiptu, Arabii i Indii, a jego kulinarna podróż przez wieki zaprowadziła go do kuchni całego świata – od klasycznych dań śródziemnomorskich po egzotyczne potrawy azjatyckie, w tym w szczególności w Azji południowo-wschodniej.
Wolisz słuchać niż czytać?
Zapraszam Cię do odsłuchania mojego podcastu Porozmawiajmy o jedzeniu. pt. „Alfabet smaków – bakłażan”, w którym zabieram Cię w podroż kulinarną śladem bakłażana.
Co istotne, bakłażan to nie tylko smak i tekstura. To bez wątpienia prawdziwa bomba zdrowotnych korzyści.
Poza tym, czy wiedziałaś, że bakłażan jest bogaty w antyoksydanty, jak wszystkie warzywa i owoce o ciemnej i intensywnej barwie? To właśnie w tej fioletowej skórce znajdziemy związki fenolowe (np. kwas chlorogenowy) oraz flawonoidy. Dzięki temu, bakłażany są elementem diety przeciwzapalnej. Ta właśnie dieta niewątpliwie sprawdza się u osób z insulinoopornością, a także z chorobami tarczycy, endometriozą lub zaburzeniami hormonalnymi. Poza tym, ma działanie profilaktyczne przeciwko nowotworom i wspiera zdrowie serca.
Dodatkowo, bakłażan jest również warzywem niskokalorycznym. Zawiera jedynie 25 kcal na 100 g, a przy okazji zawiera sporo błonnika. Co ciekawe, zawiera mniej więcej po równo frakcji rozpuszczalnej w wodzie i nierozpuszczalnej.
Poza tym, bakłażan jest bogatym źródłem witamin z grupy B!
To prawdziwa bomba zdrowotnych korzyści i mam nadzieje, że uda mi się przekonać Cię moimi inspiracjami kulinarnymi, aby bakłażana na stałe wprowadzić do swojej diety!
Dlatego przedstawię Ci trzy pomysły na dania z bakłażanem, które są nie tylko smaczne, ale także łatwe do przygotowania. Odkryj, jak w prosty sposób można urozmaicić swoje posiłki i cieszyć się zdrowymi, pełnymi smaku potrawami. Zapraszam do lektury!
Zobacz także:
3 pomysły na bakłażana
Pieczony bakłażan w jogurcie naturalnym – greckie smaki
Składniki na 2 porcje:
- 1 bakłażan (240 g)
- 5 łyżek jogurtu naturalnego (125 g)
- 2-3 łyżki oliwy z oliwek (20-30 g)
- Sok z 1/2 cytryny (25 g)
- Skórka z z 1/2 cytryny
- Sporo świeżych ziół, tj. mięta, bazylia, szczypiorek, natka pietruszki, oregano (20-30 g)
- 2 ząbki czosnku (10 g)
- Sól i pieprz do smaku
Przygotowanie:
- Bakłażana pokroić w kostkę, przełożyć do naczynia żaroodpornego. Polać 2 łyżkami oliwy z oliwek. Następnie przyprawić sporą szczyptą soli i pieprzu. Wmasować porządnie przyprawy i oliwę w bakłażana, najlepiej za pomocą dłoni.
- Rozgrzać piekarnik do 180 st. C i zapiekać bakłażana przez 35-40 min. W połowie pieczenia można go przemieszać.
- Upieczonego bakłażana przestudzić i przełożyć do dużej miski. Wymieszać z jogurtem, sokiem z cytryny, skórką startą z cytryny, obranymi i przeciśniętymi przez praskę ząbkami czosnku oraz świeżymi i posiekanymi ziołami.
- Następnie bakłażana w jogurcie włożyć do lodówki na kilka godzin, żeby wszystkie połączenia smakowe dobrze się przegryzły. Tuż przed podaniem, polać go dodatkową łyżką oliwy z oliwek.
1 porcja dostarcza:
222 kcal
4,8 g białka
16,4 g tłuszczu
16,3 węglowodanów
Bakłażanowy Lok Lak – azjatyckie smaki
Składniki na 1 porcje:
- 1 bakłażan (240 g)
- 1 ząbek czosnku (5 g)
- 1-2 łyżki (10 g) szczypiorku (10 g)
- 1 garść kolendry (1 g)
- 3 łyżeczki sosu ostrygowego (15 g)
- 1 łyżeczka sosu rybnego (5 g)
- 2 łyżeczki sosu sojowego (10 g)
- ½ łyżeczki erytrolu (2 g)
- ½ łyżeczki świeżo zmielonego pieprzu
- 1 łyżka wody
- 1 łyżka oleju rzepakowego lub oliwy z oliwek (10 g)
Sos:
- Sok z ½ limonki (25 g)
- ½ łyżeczki erytrolu (2 g)
- ½ łyżeczki świeżo zmielonego pieprzu
- ½ łyżeczki soli (2 g)
Przygotowanie:
- Najpierw upiec całego bakłażana ze skórką w piekarniku rozgrzanym do 200 st. C, położyć bakłażana na blaszce wyłożonej papierem do pieczenia, piec przez 25-30 min. Skórka powinna być spieczona, ale miąższ musi być nadal jędrny i lekko twardawy.
- Potem odłożyć bakłażana, aby przestygnął. Obrać go ze skórki. Miękki miąższ pokroić w nieregularną kostkę, czosnek oraz szczypiorek posiekać.
- Wymieszać ze sobą sos ostrygowy, rybny, sos sojowy, erytrol, pieprz, wodę. Do innej miseczki wycisnąć sok z limonki, wymieszać dokładnie z erytrolem. Dodać pieprz i sól.
- Na patelni rozgrzać olej, podsmażyć na nim czosnek. Wrzucić bakłażana i podsmażać 5-6 minut aż się zrumieni. Można go przerzucić w międzyczasie na drugą stronę. Następnie wlać na marynatę, dokładnie wymieszać by każdy kawałek zanurzył się w marynacie.
- Na koniec wyłożyć na talerz, posypać szczypiorkiem, kolendrą. Gotowego lok laka zanurzać w sosie z limonki.
1 porcja dostarcza:
182 kcal
4,5 g białka
10,4 g tłuszczu
25,7 węglowodanów
Pasta alla norma, czyli makaron z bakłażanem – danie sycylijskie
Składniki na 2 porcje:
- 1 bakłażan (240 g)
- 5 garści bazylii (15 g)
- 1-2 ząbki czosnku (5-10 g)
- 2 łyżki oliwy z oliwek (20 g)
- 1 puszka pomidorów (400 g)
- 1/2 opakowania sera ricotta lub serka kremowego śmietankowego, do smarowania pieczywa (125 g)
- 2 łyżki orzechów włoskich (30 g)
- 2 garści rukoli (40 g)
Dodatki:
- 150 g makaronu
Przygotowanie:
- Przekroić bakłażana na pół w poprzek, posolić. Wyłożyć go skórką do góry na blaszkę, piec w 180 st. C, 30 minut.
- Lekko uprażyć rozdrobnione orzechy w dużym garnku na średnim ogniu, a następnie nieco rozgnieść w moździerzu.
- Czosnek obrać, pokroić w cienkie plasterki, łodyżki bazylii drobno posiekać. Potem włożyć razem do garnka po orzechach, dodać odrobinę oliwy.
- Postawić garnek znów na ogniu, usmażyć czosnek na złoto. Wlać do garnka pomidory, przelać przez dłonie i rozgnieść. Napełnić obie puszki wodą, rozprowadzić kolistym ruchem, wlać do pomidorów. Dodać sporą szczyptę soli i czarnego pieprzu.
- Doprowadzić pomidory do wrzenia, gotować na wolnym ogniu 20 minut. 10 minut przed końcem gotowania dodać posiekane bakłażany, ricottę. Podlać 1/2 szklanką wody.
- Dodać większość porwanych listków bazylii do sosu. Doprawić solą i pieprzem do smaku. Sos wymieszać z ugotowanym makaronem. Na koniec posypać orzechami, rukolą.
1 porcja dostarcza:
640 kcal
22,8 g białka
26,5 g tłuszczu
83,6 g węglowodanów