Picie kawy od wielu lat jest przedmiotem dyskusji nad jej wpływem na zdrowie. Jednak zdrowie to nie tylko kwestie fizyczne, ale również bardzo ważne i bagatelizowane kwestie psychiczne. Kawa wrosła w naszą kulturę społeczną i kulturę pracy. W czasie kwarantanny jedną z rzeczy, za którą najbardziej tęskniłam była kawa w pracy! Mówi to osoba, która 2 lata temu jeszcze nie piła w ogóle kawy!
Czy Ty nadal niestety za tym tęsknisz, bo ciągle jeszcze pracujesz zdalnie?
Mam dzisiaj w planie odczarować ten zły "pijar" kawy korzystając z pytań, która moi czytelnicy zadają mi często na ten temat!
Jaką kawę dziś pijesz czytając ten artykuł?
Ja zawsze czarną kawę bez cukru.
Dobra to zaczynajmy!
Czy picie kawy jest zdrowe?
Picie kawy jest bardzo zdrowe!
Kawa wykazuje właściwości działające po pierwsze w kierunku prewencji miażdżycy, udaru, zawału serca, nowotworów złośliwych, a po drugie zmniejszające ryzyko rozwoju cukrzycy typu 2.
To ile ja tych kaw mogę wypić w ciągu dnia?
Według badań spożycie kawy w ilości 3-6 filiżanek dziennie wpływa korzystnie na zdrowie. Jednak pamiętaj, że filiżanka filiżance nierówna! W przeliczeniu na jednostkę objętości (1 ml) kawa espresso (która jest naszym punktem wyjścia), z powodu parzenia pod dużym ciśnieniem cechuje się najwyższą zawartością kofeiny (około 80-120 g). Kawa americano jest kawą o mniejszej zawartości kofeiny, jednak jej duża pojemność skutkuje dostarczeniem dużej dawki tego składnika (nawet 350 mg). Porównywalną ilość kofeiny zawiera 1 kawa americano, 3 kawy „po turecku” i 5 kaw espresso.
Która kawa jest najzdrowsza?
Kawa parzona bez użycia filtrów jest mniej korzystna, niż kawa filtrowana, ponieważ zawiera związki (kafeol i kafesterol) podnoszące poziom cholesterolu LDL i homocysteiny. Z kolei mocne napary kawy mają większą zawartość kofeiny – substancji o działaniu pobudzającym, ale jednocześnie więcej polifenoli. To one jako przeciwutleniacze w dużym stopniu mogą odpowiadać właśnie za korzystne działanie kawy na serce. Zatem, zarówno w profilaktyce, jak i w przypadku pacjentów ze stwierdzonymi zaburzeniami lipidowymi zaleca się parzenie kawy za pomocą filtrów. W innym przypadkach możesz wybierać według Twoich preferencji smakowych.
Czy kawa rozpuszczalna jest niezdrowa?
Kawę rozpuszczalną produkuje się poprzez odwodnienie zwykłej kawy. Może mieć więcej akrylamidu, czyli związku o udokumentowanym działaniu neurotoksycznym, kancerogennym i genotoksycznym. Natomiast kawa rozpuszczalna ma mniej związków, które podnoszą LDL. Ilość związków prozdrowotnych np. polifenoli nie różni się znacząco w porównaniu do innych kaw.
Czy picie kawy może zastąpić picie wody?
Woda jest źródłem niezbędnych składników mineralnych np. wapnia i magnezu, szczególnie wody średnio- i wysokozmineralizowane. Do tego jest uniwersalnym napojem, za pomocą którego można ugasić pragnienie. Źródłem wody mogą być również herbata i kawa. Jednak pamiętaj, że głównym źródłem napojów w naszej diecie powinna być woda zwłaszcza podczas posiłków. Polifenole i szczawiany, zawarte w kawie i herbacie tworzą nierozpuszczalne sole z żelazem utrudniając jego wchłanianie w jelicie.
Czy kawa wypłukuje magnez?
Umiarkowane spożycie kawy, nie wpływa na utratę wapnia czy magnezu przy prawidłowo skomponowanej diecie. Kawa sama w sobie jest źródłem magnezu. Ponadto zastanów się jak wygląda Twoje życie gdy masz intensywny czas, podczas którego pijesz dużo kawy! Jesteś zestresowana, dużo pracujesz i pewnie mało pijesz wtedy wody. To wszystko może wpływać na skurcze, drganie powiek i zmęczenie, które przypisuje się nadmiarowi kawy!
Czy kawa z mlekiem jest niezdrowa?
Zawartość przyswajalnych polifenoli, czyli związków prozdrowotnych obniża w kawie dodatek mleka, z powodu wiązania tych związków przez białka. Podobnie jest z innymi, dodatkowymi składnikami takimi jak mleko w proszku, cukier, olej roślinny czy serwatka wchodzą w reakcje z polifenolami kawy. Tworzą nierozpuszczalne kompleksy, co obniża jej właściwości prozdrowotne. Jednak bardzo ważną kwestią jest tutaj punkt wyjścia. Gdy smak kawy jest dla Ciebie zbyt trudny w zaakceptowaniu pamiętaj, że lepiej pić kawę z mlekiem niż z cukrem.
Czy picie kawy to zły nawyk?
Delektowanie się smakiem kawy o poranku można potraktować jako element medytacji, a picie kawy w gronie znajomych jako element zdrowego stylu życia😊 Każdy z nich jest dobrym nawykiem 😊 Jednak nawyk czegoś słodkiego do kawy lub słodzenie kawy już dobrym nawykiem nie jest. Jeszcze lepszym nawykiem jest wyrobienie sobie tzw. podwójnego nawyku, czyli podczas parzenia kawy wypijania szklanki wody.
Zobacz także: Jak pokonać podjadanie wieczorami?
Czy kawa odwadnia?
Kawa może Cię odwodnić tylko jeżeli na raz przyjmiesz 500 mg kofeiny, czyli wypijesz 6 espresso. Jeżeli pijesz kawę regularnie, to Twój organizm zwiększa swoją tolerancję na działanie moczopędne kofeiny.
Czy picie kawy podwyższa ciśnienie?
Badania wykazują, że spożycie kawy często szybko podwyższa ciśnienie krwi u osób sporadycznie pijących kawę, ale na ogół nie u osób pijących ją regularnie. Duże metaanalizy wykazały brak istotnego klinicznego wpływu długoterminowego picia kawy na ciśnienie oraz na ryzyko nadciśnienia.
Czy gdy mam refluks i wrzody to, czy mogę pić kawę?
W przypadku gdy nie odczuwasz żadnych dolegliwości od dłuższego czasu nie ma powodu rezygnować z kawy. Jednak gdy Twoje objawy refluksu (pieczenie i ból w klatce piersiowej) są intensywne warto zmodyfikować sposób odżywiania. Należy wtedy unikać kawy, ale również unikać wszystkich produktów które Ci szkodzą. Kawa przyspiesza również perystaltykę przewodu pokarmowego, zwiększa wydzielanie soku żołądkowego, co wpływa na przyspieszenie procesu trawienia.
Czemu kawa mnie nie pobudza?
Szybkość metabolizowania kofeiny w naszej wątrobie jest uwarunkowana genetycznie! Od tego, jaki posiadamy allel genu odpowiedzialnego za ten metabolizm, zależeć będzie jak szybko zmetabolizujemy kofeinę i w jaki sposób będzie ona na nas wpływać. Allel CYP1A2 *1A przekłada się na szybszy metabolizm, dlatego też nosiciele tego genu mogą nie odczuwać skutków pobudzających kawy, a jej działanie może wykazywać więcej pozytywnych efektów. U osób z allelem CYP1A2 *1F rozkład kofeiny przebiega wolniej, jej metabolity działają na organizm znacznie dłużej. Osoby posiadające ten allel mogą więc odczuwać negatywne objawy jak np. wzrost ciśnienia.
Czy mogę pić kawę w ciąży i podczas karmienia piersią?
Prawdą jest, że nie możesz pić kawy, ile tylko chcesz. Wiele instytucji doradza, aby kobiety w ciąży i karmiące piersią ograniczyły spożycie kofeiny maksymalnie do 300 mg dziennie (około trzech filiżanek kawy lub sześciu filiżanek herbaty). Ilość kofeiny przenoszonej do mleka kobiecego jest zwykle mniejsza niż 1% ilości spożywanej przez matkę, a niewielkie spożycie kofeiny nie wpływa negatywnie na niemowlęta. Ponieważ nie wykryto kofeiny w moczu niemowlęcia przy matczynym spożyciu do trzech filiżanek kawy dziennie, jest mało prawdopodobne, że niemowlęta doświadczają mierzalnej ekspozycji na kofeinę.
Przeczytaj także: Karmienie piersią - fakty i mity na temat odżywiania
Zobacz także jak gotuje na żywo na Instagramie:
Wyświetl ten post na Instagramie.