W ostatnim czasie poruszałam tematy różnych diet. Przede wszystkim były to te, które są aktualnie na topie, ale które też są trochę kontrowersyjne. Dlatego dzisiaj dla odmiany w roli głównej dieta, którą lubię zdecydowanie najbardziej. Z chęcią wdrażam w nią moich pacjentów.
Na początku tego roku US News & World Report tworzy ranking najlepszych i najgorszych diet ogółem - odchudzających, komercyjnych, "dla zdrowia" itd. Kategorii jest naprawdę sporo. Co roku wyczekuję tego rankingu, aby wiedzieć co jest aktualnie trendy. Decyzję podejmuje panel ekspercki złożony z amerykańskich specjalistów z zakresu dietetyki, żywienia, psychologii, kardiologii oraz diabetologii, na podstawie oceny według określonych kryteriów.
Na pewno nie jest dla mnie zaskoczeniem, że co roku, to właśnie wszystkie "super modne" diety lądują zazwyczaj na końcu rankingu. W tym roku nie jest inaczej.
Zobacz także:
Miano najgorszych przyznano dietom: ketogenicznej (to akurat powtarza się co roku!), paleo, Atkinsa czy Raw Food Diet.
Najlepsze według rankingu okazały się:
1. Dieta śródziemnomorska
2. Dieta DASH
3. Dieta fleksitariańska
Cały ranking zobaczysz tutaj: KLIK.
Ten model żywieniowy powstał dzięki dr Ancelowi Keys. Określił on tą nazwą zwyczaje żywieniowe ludzi zamieszkujących obszar basenu Morza Śródziemnego. Jego badania przeprowadzone w latach 50. XX w, potwierdziły zdrowotne korzyści wynikające ze stosowania nawyków żywieniowych Greków, Hiszpanów i Włochów.
Częste spożywanie produktów z basenu Morza Śródziemnego, czyli: oliwy z oliwek, orzechów, resweratrolu (czerwonego wina) warzyw i produktów bogatych w polifenole poprawia insulinowrażliwość, szczególnie u osób z nadmierną masą ciała. Insulinoowrażliwość zwiększa ryzyko zachorowania na choroby sercowo-naczyniowe, chorobę stłuszczeniową wątroby i zaburzenia funkcji poznawczych.
Natomiast dieta śródziemnomorska zmniejsza ryzyko zachorowania na każdą z tych chorób, wspiera ich profilaktykę i leczenie!
Zobacz także: 10 zasad, które pomogą Ci obniżyć cholesterol
Przede wszystkim: żywność powinna być jak najmniej przetworzona i jak najbardziej wartościowa!
Co warto spożywać codziennie?
Wino czerwone - oczywiście, nie chce Cię namawiać do codziennego picia wina. Jednak warto zwrócić uwagę, że w krajach śródziemnomorskich pije się wino (szczególnie czerwone) do posiłków z UMIAREM. W krajach tych zalecana porcja to maksymalnie 1 lampa wina dla kobiet i 2 dla mężczyzn dziennie. Wszystko to ze względu na zawarty w czerwonym winie resweratrol o działaniu przeciwzapalnym.
Tradycyjne dania kuchni śródziemnomorskiej zazwyczaj nie zawierają pokarmów dostarczających białka pochodzenia zwierzęcego jako głównego składnika. W dużych ilościach korzysta się tam głównie z roślin strączkowych.
Zobacz także: Czy warto jeść rośliny strączkowe?
Dieta śródziemnomorska to najprawdopodobniej jedna z lepszych opcji, jeżeli cierpisz na insulinooporność, PCOS albo inne zaburzenie metaboliczne, czy kiedy po prostu chcesz się zdrowo odżywiać. Mamy na to sporo dowodów naukowych!
Jeżeli chcesz poznać nowe smaki i rozwiązania i potrzebujesz trochę inspiracji, to koniecznie skorzystaj z moich gotowych jadłospisów. Pokazuję w nich, jak gotować w stylu śródziemnomorskim w domowych, polskich warunkach, korzystając z niedrogich i lokalnych produktów.
View this post on Instagram
A post shared by Dietetyk | IO | PCOS | Tarczyca | Hormony | Odchudzanie (@skorskadietetyk)
Wystarczy, że zapiszesz się do mojego newslettera poprzez poniższy formularz.