Hummus to pasta z ugotowanej ciecierzycy z sezamem i czosnkiem. Pamiętaj hummus to nie suflet, który pod wpływem „błędu w przygotowywaniu” nie wyjdzie. Jest naprawdę szybkim i prostym daniem, a z pewnością jeszcze szybciej przygotujesz go, gdy kupisz ugotowaną ciecierzycę i tahini w słoiku.
Gdy pojedziesz do Izraela, skąd hummus się wywodzi, spróbujesz kremowej, prawie płynnej pasty. Swój pierwszy aksamitny hummus tego typu jadłam o dziwo - w zachwycającym swoją wielokulturowością Paryżu. Maczanie pity w hummusie i wyjadanie palcami oliwek na polach marsowych jest jednym z moich ulubionych wspomnień z dni spędzonych w tym mieście.
Z drugiej strony mamy hummus z polskiego sklepu, którym bardziej posmarujesz kanapkę niż zamoczysz w nim pitę. Przede wszystkim każdy przepis jest inny i każdy moim zdaniem jest tak samo dobry. Próbuj, a proporcje podane poniżej potraktuj umownie. Ja do swojego ideału już doszłam. Jednak nie obiecuję, że nie zmieni się on w najbliższym czasie.
Klasyczny hummus do smarowania kanapek
Składniki na 500 ml słoik:
- 1 puszka lub 1 szklanka ugotowanej ciecierzycy,
- 2 łyżki pasty tahini (lub zblendowane na gładką masę podprażone nasiona sezamu),
- 1/2 szklanki wody z ciecierzycy,
- 1 ząbek czosnku,
- 4 łyżki soku z cytryny,
- 4-5 łyżek oliwy z oliwek,
- szczypta kuminu,
- sól i pieprz do smaku.
Przygotowanie:
Na początek ciecierzycę opłukać, zalać wodą z dodatkiem soku z cytryny i odstawić na noc. Wylać wodę z moczenia ciecierzycy i przepłukać ją pod bieżącą wodą. Gotować przez ok. 1,5-2 godziny, aż będzie miękka. Wodę posolić dopiero na koniec gotowania. Można wykorzystać ciecierzycę z puszki lub ze słoika, wtedy również trzeba ją przelać pod bieżącą wodą, by pozbyć się nadmiaru soli i cukru z zalewy.
Należy pamiętać, żeby zostawić wodę z gotowania lub zalewy ze słoika po odcedzeniu. Czosnek obrać i przecisnąć przez praskę. Następnie wszystkie składniki wrzucić do blendera. Dodawać stopniowo wodę z ciecierzycy, żeby uzyskać gładką masę. Na koniec przyprawić do smaku: sokiem z cytryny, solą, pieprzem i kuminem.
Hummus "izraelski"
Składniki na 500 ml słoik:
- 1 szklanka suchej ciecierzycy - nie można użyć gotowej ciecierzycy z puszki,
- 2 łyżeczki sody oczyszczonej,
- 1 szklanka tahini,
- 1 ząbek czosnku,
- 4 łyżki soku z limonki,
- 4-5 łyżek oliwy z oliwek,
- szczypta kuminu,
- sól i pieprz do smaku.
Przygotowanie:
Ciecierzycę opłukać, zalać wodą z dodatkiem 1 łyżeczki sody oczyszczonej i odstawić na noc. Wylać wodę z moczenia ciecierzycy i przepłukać ją pod bieżącą wodą. Gotować przez ok. 1,5-2 godziny z dodatkiem łyżeczki sody oczyszczonej. Ciecierzyca po ugotowaniu powinna być bardzo miękka, zaryzykuję stwierdzeniem, że powinna się aż rozpadać pod naciskiem widelca. Co najważniejsze wody po ugotowaniu powinno pozostać w garnku, tyle żeby nie zakrywała ziaren ciecierzycy. Jeżeli jest za dużo należy odlać. Ciecierzycę w garnku najpierw należy schłodzić do temperatury pokojowej. Następnie całość włożyć do lodówki, aby była bardzo zimna.
W międzyczasie czosnek obrać i przecisnąć przez praskę. Schłodzoną ciecierzycę, z wodą po gotowaniu, wrzucić do blendera razem z resztą składników. Na koniec przyprawić do smaku: sokiem z limonki, solą, pieprzem i kuminem.
1 porcja (+ pieczywo) zawiera ok.:
210 kcal
40 g białka
12 g tłuszczu
198 g węglowodanów