Przede wszystkim zdrowe nawyki żywieniowe to klucz, by utrzymać lub zmniejszyć swoją masę ciała na stałe, a nie tylko na lato lub na weselę!
Z pewnością gdy nie chcesz ciągle myśleć o jedzeniu oraz by myślenie o jedzeniu nie przeszkadzało Ci dbać o siebie tak jakbyś tego chciała, to wypracowanie sobie prawidłowych nawyków pozwoli Ci tego dokonać!
Zacznij od przeczytania wskazówek, a gdy temat Cię interesuje bardziej i potrzebujesz, żeby ktoś z innej perspektywy spojrzał na Twój sposób odżywiania – daj znać.
Ale taki, żeby był konkretny. Wiele razy słyszę na pierwszym spotkaniu z moimi pacjentami „Muszę się za siebie wziąć”, „Chcę się lepiej czuć”, „Muszę schudnąć”.
Wtedy nadchodzę ja i zadaję mnóstwo pytań: "Ile dokładnie?" ,"Jak chcesz tego dokonać?", "Do kiedy?", "Co dokładnie chcesz zrobić?"
Wszystkie te pytania mają na celu SKONKRETYZOWANIE CELU. Z pewnością bez tego ani rusz. Jednym z podstawowych powodów, dla których ludzie nie wdrażają zamiarów w życie, jest brak konkretnej decyzji, co dokładnie chcą zrobić i w jakich okolicznościach. W związku z tym pamiętaj, między ogólnym celem a dokładnie sprecyzowanym jest przepaść!
Reasumując jak powinien wyglądać dobrze skonstruowany cel przeczytasz poniżej:
Postanowienia noworoczne - co zrobić, aby je w końcu zrealizować?
Czy to poniedziałek, czy wtorek, czy 1 września, czy 31 grudnia - to nie jest ważne. Każdy dzień jest odpowiedni, jednak pracę nad sobą warto rozpocząć w spokojniejszym momencie życia. Przykładowo gdy spędzasz w pracy około 12 godzin dziennie, bo np. nowe oprogramowanie, które wprowadzasz ciągle wywala błędy, nie nastawiaj się na wprowadzanie nowych nawyków żywieniowych. Na pewno stres i nadmiar bodźców nie sprzyja wdrażaniu nowych zachowań i monitorowaniu postępów.
Zobacz także: Jak bilansować posiłki?
Nawet najbardziej utalentowane osoby, które nie pracują nad sobą nie zdobywają miejsc na podium! Dużo osób zarzuca swoje działania, kładąc wszystko na kark „spadku motywacji”. Przede wszystkim motywacja jest ważna, ale z dobrymi chęciami nie zawsze uda Ci się zmienić swoje zachowanie! Teraz się zastanów, czy zawsze ćwiczysz ze 100% chęcią do tego. Bo gdybym ja ćwiczyła tylko wtedy kiedy mi się chce na 100% robiłabym to 5 razy do roku! Z pewnością by zachowania stały się nawykiem trzeba powtarzać.
Podsumowując teorii jest wiele, ale większość książek mówi, że nawyk wdraża się w życie około 21 dni. Staraj się nie robić sobie przerwy dłuższej niż jeden dzień podczas wdrażania nowego nawyku!
Wypisz sobie 5 nawyków żywieniowych, z którymi masz największy problem i wyznacz sobie przynajmniej 1 tydzień na wdrażanie jednej rzeczy, a następnie gdy poczujesz się z jakąś czynnością swobodnie, przejdź do kolejnej. Skup się wtedy tylko na niej! Silna wola może nie wytrzymać gdy weżniesz w jednym czasie na siebie za dużo na siebie 😉 Często to na niej opieramy nasze sukcesy lub porażki. 😉 A ja niestety muszę powiedzieć, że silna wola to kiepski sojusznik. Na pewno na wczesnym etapie nabywania nowego nawyku przeceniamy jej moc.
Zobacz także: Jak pokonać podjadanie wieczorami?
Pamiętaj nie naginaj rzeczywistości do siebie, lecz wpasuj się w rzeczywistość. Jeżeli wiesz, że we wtorki nie znajdziesz nawet 1 godziny, żeby ugotować obiad to nie wpisuj sobie wtedy gotowania obiadu! Zaplanuj dni tak, żeby obiad na zapas gotować np. w środy. Każdy z nas ma do rozdysponowania 24 h z doby😉. No nie nagniesz ich chociażbyś chciała na 36 h, a nawet 25 h. Przede wszystkim zabieranie sobie snu na rzecz wykonanych zadań też nie jest dobrym rozwiązaniem. Dodatkowo obiecujesz sobie, że zaczniesz codziennie biegać, jeździć rowerem, gotować 5 posiłków dziennie i jeść tylko warzywa. Najlepiej krok po kroku, bez rzucania się na głęboką wodę! Zamiast biegania codziennie 5 km🚴♀, rozpocznij od biegania 1 km, a nawet tylko zakładania butów do biegania co rano!
Wyświetl ten post na Instagramie.
Post udostępniony przez Katarzyna Skórska | Dietetyk (@skorskadietetyk)
W ramach planu ustaw sobie przypomnienia. Korzystaj z budzika⏰ w telefonie lub różnego rodzaju aplikacji. Niestety nasze przypomnienia szybko się „zużywają” i po paru dniach lub tygodniach przestajemy je widzieć. Gdy zauważysz, że tak się dzieje - zmień sygnał dzwonka, zmień aplikację lub spróbuj innej metody😉. Dodatkowo wybierz ile dni chcesz powtarzać czynność, która ma na celu poprawić Twoje nawyki żywieniowe. Gdy Ci się uda wyznacz sobie nagrodę! To nie musi być coś fizycznego, ale może 😉 W związku z tym możesz wybrać coś z tym będzie związane Twoje zadanie np. gdy postanowiłaś biegać dopiero po jakimś czasie kup sobie wymarzone buty do biegania👟.
Niekomfortowe czynności podejmowane są tylko na chwile i nie stają się trwałym sposobem na życie. Dlatego właśnie podczas diety nie powinnaś być notorycznie głodna, ani nie powinnaś czuć uczucia nudności z powodu intensywnych ćwiczeń. Z pewnością powtarzanie nielubianych zachowań najczęściej nie prowadzi do ukształtowania nawyku, tylko wywołuje w nas większą awersję. 🙂 Warto szukać aktywności, które będą Ci się podobać np. gdy nie lubisz biegać to tego nie rób! Możesz natomiast pływać, chodzić po górach, jeździć na rolkach do wyboru do koloru, ale wróć do punktu 3 i co najważniejsze powtarzaj je regularnie.
Daj znać w komentarzu, czy któraś ze wskazówek jak poprawić swoje nawyki żywieniowe okazała się dla Ciebie przydatna!