Mąką z ciecierzycy to moje odkrycie ostatnich dni. Jest źródłem białka oraz błonnika, a także obniża indeks glikemiczny posiłków. Zazwyczaj kupuję mąkę z ciecierzycy z Krukam lub z Melvit. Jednak osoby, które mają mocny blender mąką spróbować zrobić mąkę - mieląc suche nasiona ciecierzycy. Dodatkową zaletą tej mąki jest to, że dzięki niej wszystkie ciasta, placuszki, naleśniki są bardziej kruche. Ponadto skraca się czas ich pieczenia lub smażenia.
Dlatego przygotowałam dziś dla Ciebie placuszki z mąką z ciecierzycy i kakao. Poza tym, że nie są to zwykłe placuszki, bo zawierają mąkę z ciecierzycy to nie ma w nich również cukru. Są „dosładzane” bananem i to w zupełności im wystarczy 😊
Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z placuszkami, to przede wszystkim nie kombinuj. Zacznij od białej mąki i dopiero po jakimś czasie dodaj połowę innej mąki niż w przepisie. Godna uwagi jest właśnie właśnie mąka z ciecierzycy. W związku z tym, pamiętaj to, że raz na jakiś czas zjesz placuszki z białej mąki nie sprawi, że Twoja dieta będzie od razu niezdrowa. Co najważniejsze nie chciałabym, żebyś podczas swojej pierwszej próby się zniechęciła i już nigdy więcej nie robiła placuszków.
Zobacz także, może Cię zaintryguje: Placuszki gryczane z jabłkami
Zobacz też przepisy na inne słodkie śniadania:
Placuszki z mąką z ciecierzycy i kakao
Składniki ( na ok. 12 racuchów):
- 200 ml mleka lub napoju roślinnego (niepełna 1 szklanka),
- 1 jajko lub 1 łyżka zmielonego siemienia lnianego,
- 75 g (1/2 szklanki) mąki z ciecierzycy,
- 75 g (1/2 szklanki) mąki pszennej,
- 1 łyżka kakao,
- 1 banan,
- 1/2 łyżeczki sody oczyszczonej,
- olej rzepakowy (do smażenia).
Moje ulubione dodatki:
- śliwki,
- pokruszone orzechy włoskie.
Przygotowanie:
- Na początek zmiażdżyć banana za pomocą widelca w miseczce.
- Następnie mąki przesiać do miski, dodać sodę oczyszczoną oraz kakao, a następnie wymieszać.
- Wlać mleko i rozbić jajko. Wszystkie składniki wymieszać rózgą na jednolitą masę bez grudek. Zamiast jajka można użyć siemienia lnianego zalanego wrzątkiem.
- Wykładać po około łyżce ciasta na rozgrzany olej na patelni i smażyć przez około 1,5 minuty na brązowy kolor. Przewrócić na drugą stronę i powtórzyć smażenie, aż będą równomiernie usmażone.
- Co najważniejsze placuszki należy wykładać na ręcznik papierowy rozłożony na talerzu, który wciągnie nadmiar tłuszczu. Podawać z ulubionymi dodatkami. U mnie są to w sezonie: śliwki i orzechy włoskie.
1 porcja (ok. 4 racuchy) zawiera ok.:
374 kcal
13,4 g białka
11,6 g tłuszczu
57,7 g węglowodanów
czy taki posiłek jest przyjazny insulinoopornym? a jeśli nie, to jak go zbilansować?
Jasne, jak najbardziej 🙂 Posiłek jest odpowiedni dla osób z insulinoopornością – szczególnie ze względy na mąkę z ciecierzycy, która obniża indeks glikemiczny posiłków.
Czy jeśli pominiemy banana, placuszki wyjdą? Akurat nie mam w domu:(
Wyjść, wyjdą, ale nie będą słodkie 🙂 Można w zamian dodać daktyle, figi, lub nawet troszkę cukru 🙂