Postanowienia noworoczne brzmią bardzo górnolotnie. Dlatego często mamy wrażenie, że muszą to być wielkie cele! Jakieś takie podbijające świat i najlepiej jeszcze takie, żeby wpływały na pokój na świecie. A tak naprawdę powinny być zgodne z naszymi wartościami, poglądami i możliwościami.
Jak planować, żeby w końcu zrealizować swoje postanowienia noworoczne?
Zacznij od zrobienia podsumowania wydarzeń z zeszłego roku
Żeby podsumowywać zeszły rok wcale nie musisz mieć pięknie spisanych na czerpanym papierze planów i celów z zeszłego roku. Możesz po prostu podsumować co działo się w Twoim życiu w zeszłym roku. Zajrzyj do kalendarza papierowego, kalendarza w telefonie, luźnych notatek, zdjęć w telefonie. Na pewno to odświeży Twoją pamięć. Następnie odpowiedz sobie na pytania:
- Co się wydarzyło w zeszłym roku?
- Z czego jesteś zadowolona?
- Co się udało zrealizować?
- Co nie zostało zrealizowane?
- Co Ci przeszkadzało w realizacji celów i jakie miałaś problemy?
- Czego Ci zabrakło, żeby cel zrealizować?
- Co Ci pomagało w realizacji celów?
Zapisz to, bo robienie takich podsumowań w głowie nic nie wnosi do życia. Otacza nas tyle bodźców i informacji z każdej strony, że po 15 minutach zapomnisz o tym.
Określ swoje wartości
To, że wszyscy piszą o planowaniu i ustalaniu postanowień noworocznych, nie oznacza, że Ty też musisz.
Jeżeli czujesz, że dla Ciebie w tym momencie najważniejszy jest odpoczynek od celów to praktykuj to ze spokojem sumienia. Jeżeli jednak to czytasz to chyba jednak myślisz o jakiejś, chociaż najmniejszej, zmianie w swoim życiu. Pamiętaj jedyną stałą rzeczą w życiu są zmiany. Moim zdaniem na początek warto jest określić swoje wartości, priorytety, poglądy i co najważniejsze możliwości.
Od jednej z moich czytelniczek przeczytałam, że jej postanowieniem noworocznym jest to, żeby się ogarnąć. I myślę sobie, no fajnie, ale tak mało konkretnie. Po krótkiej rozmowie okazało się, że chodzi o to, żeby o siebie zadbać i znaleźć dla siebie czas. I świetny cel, który warto spisać jeszcze tylko i skonkretyzować. Człowiek zrelaksowany i wypoczęty to człowiek bardziej efektywny.
Ta efektywność wpłynie na jakość pracy, ale też może przełożyć się na inne cele np. związane ze zdrowym odżywianiem, bo ma się na nie po prostu więcej siły.
Nie warto też podążać za ogólnoprzyjętymi trendami szczególnie tymi dotyczącymi sylwetki. Trendy są i zaraz przeminą, widzę to teraz szczególnie oglądając po raz kolejny serię o Jamesie Bondzie. Na przełomie lat sylwetki dziewczyn Bonda się zmieniały od takich, które w dzisiejszych czasach uznane byłyby za większe, bo jak siadały to robił im się wałek na brzuchu, po takie bardzo umięśnione. A przecież aktorki, które grały dziewczyny Bonda to zawsze były i są jedne z najpiękniejsze kobiet ówczesnych czasów.
Podsumowując pamiętaj też postanowienia noworoczne muszą być totalnie Twoje. Żadne normy społeczne i przekonania innych ludzi, że powinnaś/powinieneś się zmienić nie sprawią, że zachce Ci się pracować nad tym celem. Zastanów się jaki cel może być dla Ciebie na prawdę ważny.
Cele powinny mieć też 5 bardzo ważnych cech. Znasz metodę SMART, która jest wykorzystywana w korporacjach do opisywania celów rocznych? Też ją wykorzystuję w pracy z pacjentami, ale w lekko zmodyfikowanej wersji. Przeczytaj dalej jak interpretuje ją z pacjentami.
1. CEL MUSI BYĆ SKONKRETYZOWANY
Wyznacz prosty, konkretny oraz prowadzący do zaangażowania cel, który będzie elementem Twoich postanowień noworocznych. Nie wyznaczaj sobie celu w stylu : "Chcę schudnąć." Zmień go na: "Chcę schudnąć 2 kilogramy do końca miesiąca". Bardzo często też z pacjentami nie ustawiamy sobie celu na 2 kg, ale korzystamy z przedziału od 1 do 2 kg. W każdym miesiącu mogą spotkać Cie różne sytuacje i nie zawsze jesteś w stanie dać z siebie przysłowiowe 100%, co może się wiązać również z różnym tempem zrzucania nadprogramowych kilogramów w każdym tygodniu. Przedział w tej sytuacji jest bezpieczny, bo 1 kg mniej na wadze będzie zadowalający, a 2 kg będą mega sukcesem.
Zobacz także: Ile kalorii potrzebuję jeść, żeby schudnąć?
2. CEL POWINIEN BYĆ MIERZALNY
Postaraj się ustalić mierzalny poziom satysfakcji dla swoich postanowień noworocznych. "Będę codziennie uprawiał jakąś aktywność fizyczną." To nie jest ani trochę mierzalny cel. Po pierwsze jest czasowo za długi, ale o tym opowiem za chwilę. Po drugie brak specyficznej cechy, dzięki której będziesz wiedzieć, że wykonałeś zadanie. Zawarcie w celu ile codziennie będziesz ćwiczyć oraz jakie aktywności będziesz wykonywać, będzie miało cechy poprawnie skonstruowanego celu. "Będę ćwiczyć codziennie 15 minut przed pójściem spać np. skakać na skakance, chodzić na spacer, wchodzić po schodach przez cały styczeń" To jest dobrze sformułowany cel 🙂
3. POSTANOWIENIA NOWOROCZNE POWINNY BYĆ AMBITNY/ATRAKCYJNY
Pamiętaj, że ten cel ma być atrakcyjny dla Ciebie. Nie musisz się z nikim ścigać, nie musisz zdobywać Mount Everestu. Jeżeli w tym roku postanowisz, że chcesz więcej czasu spędzać z rodziną, to jest to idealne postanowienie noworoczne. Dla innych może nie być atrakcyjny, ale dla Ciebie jest - to jest najważniejsze. Tak samo jest przy odchudzaniu. Dla jednej osoby przejście z XL na L będzie atrakcyjne, a dla innej przejście z L do rozmiaru S. Akceptuj siebie, swoje wybory, a także wybory innych.
Zobacz także: Jak bilansować posiłki?
4. CEL POWINIEN BYĆ RZECZYWISTY/REALNY
Zadbaj, aby Twój cel, który wchodzi w zakres postanowień noworocznych, był realny do zrealizowania i spójny z innymi długoterminowymi celami. Pamiętaj, że każdego doba trwa 24 h, nic tego nie zmieni. Nikt wyjątkowo Tobie nie doda dwóch godzin do doby. Nie wariuj z ilością planów i celów na początku roku, gdy jesteś na haju noworocznych postanowień.
Dlatego najlepiej nie planować za dużo! Małymi krokami i najlepiej skupiać się na jednym wybranym celu przez jakiś czas. Nasza silna wola jest wyczerpywalna i każde podejmowane w ciągu dnia decyzje ją zużywają. Dlatego wielcy tego świata chodzą lub chodzili ciągle podobnie ubrani np. Steve Jobs. Jest to związane z tym, że chcieli oni ograniczyć podejmowanie zbyt dużej ilości decyzji w ciągu dnia i zasoby energetyczne pozostawić na ważniejsze momenty.
Zobacz także: 5 powodów, dla których warto jeść warzywa?
Poza ilością warto też wziąć pod uwagę jakość tego celu - Gdy postanawiasz biegać - nie rzucaj się od razu na 5 km, zacznij od 1-2 km. Wiem, że 1-2 km nie są nęcące, ale dadzą większe efekty niż to, że pójdziesz raz pobiegać, a później leczysz zakwasy przez tydzień. Ważniejsza jest regularność niż intensywność. A takie lekkie ćwiczenia przygotują Cię do dalszej bardziej intensywnej aktywności fizycznej.
Pamiętaj też o realnie fizjologicznym podejściu do celów np. „Do 1 sierpnia chcę zmieścić się w spodnie w rozmiarze M” a startujesz z rozmiaru XXL w styczniu.
5. CEL POWINIEN BYĆ TERMINOWY
Przecież nikt nie zakazał dopisywać postanowień w ciągu roku. Zacznij od niewielkiej ilości celów, ale takich, żeby były realne. Zrób jeden cel na styczeń, drugi na luty, trzeci na marzec itd.
Planowanie na rok to planowanie dla samego planowania. Mogą to być postanowienia wiosenne, wakacyjne, czy świąteczne. Każde z nich ma taką samą wartość. Zazwyczaj zapominam zaglądać na ostatnią stronę Plannera, w którym miałam do tej pory zapisane cele i w połowie roku o nich zapominałam. Ja w roku 2021 r. działam według schematu 3 miesięcznego. Tak też pracuje z pacjentami. Mam pakiety na 2 i 4 miesiące. Chociaż najwięcej namacalnych efektów można zauważyć w tym 4 miesięcznym pakiecie, właśnie w związku z tym, że ta współpraca zawiera te 3 miesiące w sobie. 3 miesiące to taki okres nie za długi, ale realnie można zauważyć już namacalne efekty.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Posłuchaj także odcinka mojego podcastu "Porozmawiajmy o jedzeniu" pt. Jak sens ma planowanie swoich zadań?
Na koniec w takim razie podsumujmy jak powinien wyglądać dobrze sformułowany cel:
"Kupię bluzkę w rozmiarze S 1 lipca" startując z rozmiaru L w kwietniu.
Dobrze jeżeli rozpiszesz sobie jeszcze w jaki sposób tego dokonasz korzystając z powyższych wskazówek.
Teraz Twoja kolej. Sformułuj swoje cele, tak by były zgodne z metodą SMART.
Postaram Ci się pomóc i razem ustalimy takie cele, by w tym roku się udało je spełnić.