Ryby są pyszne i zdrowe. Chyba nie muszę do tego nikogo przekonywać, a tego kogo muszę zachęcam do odtworzenia przepisu. A więcej przepisów na ryby na pewno pojawi się w najbliższym czasie.
Składniki ( na 2 porcje):
Pstrąg:
- 2 pstrągi patroszone
- 1 cytryna
- 20 g masła
- 2 ząbki czosnku
- 1 cebula
- 2 kromki chleba żytniego razowego
Warzywa:
- 3 łodygi selera naciowego
- 100 g cukinii
- 30 g sera ricotty
- 3 g ziaren kolendry
- 1 łyżka posiekanego kopru
- 1/2 ząbka czosnku
- 1 puszka (250 g) pomidorów z puszki ( w sezonie letnim można zamienić na świeże)
- sól i pieprz
- 1 łyżka oleju rzepakowego
- kawałek świeżego imbiru (około 4 cm)
- 1 łyżeczka miodu
Przygotowanie:
Cytrynę ze skórką pokroić na plasterki, położyć na suchej patelni, rozgrzać i mocno przypiec. Przewracać parę razy. Dodać pokrojoną w pół plastry cebulę. Przyprawić solą pieprzem na koniec dorzuć ząbek czosnku drobno pokrojony. Dusić ok. 2 minut i wystudzić.
1 ząbek czosnku oraz koper posiekać. Wymieszać z masłem. Pstrągi naciąć w poprzek i w powstałe kieszonki wkładamy masełko. Pstrągi dodatkowo nafaszerować farszem z cebuli, czosnku i cytryny. Na blaszce układamy pergamin i na nim pstrąga. Pieczemy w temperaturze 190 st C przez 15-20 minut.
Połowę ząbka czosnku pokroić w plasterki. W kostkę pokroić cukinię, a w plasterki seler. Wrzucić na rozgrzany olej rzepakowy czosnek, po chwili dodać cukinię i selera. Doprawić do smaku solą i pieprzem.
Imbir posiekać bardzo drobno. Pomidory wlać na patelnię i chwilę redukować. Dodać imbir, miód, zmiażdżoną kolendrę oraz łyżkę sera ricotty. Dokładnie wymieszać. Dorzucić resztę warzyw.
Kromki chleba wrzucić do tostera lub na suchą patelnię, aż będzie chrupka
Marchewkę obrać i obieraczką do warzyw ciągnąc wzdłuż wykrawać z marchewki paseczki, pora pokroić w pół talarki, papryczkę i czosnek w kosteczkę oraz imbir zetrzeć na tarce na cienkich oczkach. Wrzucić do garnka marchew, dodać 2 łyżki oleju i 3-4 łyżki wody. Dusić około 5 minut, po czym dodać por, pikantną papryczkę, czosnek oraz imbir. Wszystkie składniki wymieszać i gotować około 3 minut.
Do oddzielnej miseczki dodać sok z 1/2 pomarańczy oraz łyżeczkę mąki ziemniaczanej. Dokładnie wymieszać i zaląc warzywa sokiem. Wymieszać i doprawić do smaku solą i pieprzem. Posypać kolendrą, im więcej tym lepiej (przynajmniej dla mnie ;).
Warzywa oraz pokrojoną polędwiczkę można podawać z ryżem. Najlepiej komponuje się jaśminowy lub basmati.
1 porcja ( z 50 g ryżu) zawiera około:
- 520 kcal
- 51 g białka
- 20 g tłuszczu
- 41 g węglowodanów