Skłaniam się ku stwierdzeniu, że każdy kiedyś musi zacząć gotować lub nauczyć się gotować. Pamiętajmy jednak, że nie każdy z nas musi robić to po mistrzowsku.
Warto jednak nauczyć się podstawowych umiejętności, które przydadzą się w kuchni, a które sprawią, że zaczniesz szybciej gotować. Istotne może okazać się także gotowanie według pewnych schematów, które wcale nie wyklucza zdrowego odżywiania.
Zobacz także: 10 wskazówek, jak skutecznie zmienić swoje nawyki żywieniowe
W codziennym życiu często dochodzimy do wniosku, że gotowanie okazuje się zbyt czasochłonne. Wtedy też, lepszą opcją wydają się być: gotowa sałatka z supermarketu, czekoladki z szuflady lub po prostu zamówienie gotowego posiłku z restauracji albo cateringu dietetycznego (którego wcale nie uważam za zły wybór!).
W żadnym wypadku nie chciałabym jednak namawiać Cię, do tego, aby już nigdy nie wyjść/zamówić czegoś z restauracji!
Oczywiście, najlepiej jest gotować głównie w domu. Zdarzają się jednak awaryjne sytuacje bądź też może zupełny brak ochoty na gotowanie. Jest to absolutnie normalne.
Gotowanie w domu to po prostu bardziej ekonomiczna, tańsza, opcja. Dużą zaletą jest też fakt, że daje nam ono większą kontrolę nad składnikami wchodzącymi w skład naszych posiłków. W końcu to my decydujemy, co trafia na nasze talerze oraz, jak dużo kalorii zaoszczędzimy podczas gotowania potraw.
To normalne, że ucząc się jakiejś umiejętności, która wymaga wprawy i doświadczenia, potrzebujemy czasu na jej opanowanie. Im robimy to częściej, tym lepiej i szybciej nam to wychodzi.
Zakupy to zdecydowanie jedna z większych przeszkód, jeżeli mowa o przygotowywaniu posiłków w domu.
Jak więc przyspieszyć tę czynność?
Aby skutecznie planować posiłki, warto mieć przygotowaną bazę potraw.
Wyświetl ten post na Instagramie
Post udostępniony przez Katarzyna Skórska | Dietetyk (@skorskadietetyk)
Odpowiednio poukładane przyprawy to klucz do szybkiego gotowania. Dobrze jest mieć je zawsze pod ręką.
Nie powinny być one przechowywane w oryginalnych opakowaniach, pozwijane i powciskane w koszyczki. Najlepiej przechowywać je, w miarę możliwości, w słoiczkach. Podpisz je tak, aby nazwy były łatwo widoczne i abyś mogła je łatwo odszukać. Dodatkowo, dobrze jest przechowywać je blisko głównego miejsca przygotowywania potraw (kuchenki/płyty indukcyjnej).
Jeżeli nie czujesz się zbyt pewnie w przyprawianiu, możesz spróbować gotowych mieszanek przypraw (np. przyprawa do gyrosa, przyprawa do kurczaka, czubryca zielona, czy garam masala).
Czasy, w których były one słabej jakości, już dawno minęły. Istnieje jednak nadal prawdopodobieństwo, że będą one miały w swoim składzie sól. Warto na to zwrócić uwagę i w takiej sytuacji po prostu nie dosalać dodatkowo posiłku.
Na pewno warto posiadać dobry, mocny blender. To gwarantowany zwrot czasu i pieniędzy. Mój robot kuchenny ma około 1200 W, ostrza w kształcie litery S, blender kielichowy i nakładki do krojenia w kostkę, plasterki, ścierania na grubo lub cienko. Szczerze? Korzystam z nich wszystkich.
Co najważniejsze, kielichy można myć w zmywarce!
Za pomocą blendera przygotowuję:
Kojarzysz to uczucie, gdy nóż zsuwa się ze skórki pomidora i zamiast pokroić go jednym "machnięciem", musisz się nieźle namęczyć, aby tego dokonać? W przypadku zaostrzonego noża taka sytuacja nie miałaby miejsca!
Jak zadbać więc o noże (ale także o ostrza blendera)?
Nie chodzi tutaj oczywiście o robienie zapasów jak, na przykład, na początku pandemii. Warto jednak zawsze mieć w zasięgu kuchni suche, zapuszkowane i mrożone produkty, dzięki którym, niezależnie od sytuacji, ugotujesz coś szybko na obiad.
Idea mealprep polega na przygotowaniu bazy do większości dań, które przyrządzimy w kolejnych dniach. Zajmuje to około 1 godziny w tygodniu - warto poświęcić na to przykładowo wolny wieczór. Gotową bazę wystarczy odgrzać i uzupełnić o składniki, dzięki którym uzyskasz nowe danie. Przygotowanie takiego posiłku trwa około 15 minut.
W idei mealprep chodzi o to, aby maksymalnie oszczędzić czas spędzony w kuchni w ciągu tygodnia i szybciej gotować.
Oczywiście, wszystkie wymienione poniżej produkty możesz przygotować samodzielnie.
Nie powinnaś jednak widzieć przeszkód przed kupowaniem gotowego:
Zobacz także: Jadłospis dla zabieganych z niskim indeksem glikemicznym
Jeżeli nie chcesz poświęcać na nie zbyt wiele czasu, możesz postawić na dania jednogarnkowe. Pomocne może także okazać się gotowanie w slow-cookerze. Co prawda, Twój posiłek gotuje się trochę dłużej, ale nie trzeba co chwilę do niego zaglądać.
Gotowanie nie zajmuje dużo czasu, gdy masz dobrze zagospodarowane otoczenie oraz plan działania. Można gotować zdrowo według schematów. Jednak, gdy masz ochotę poszaleć, śmiało przygotuj danie, które zabrudzi 3 różne patelnie i garnki.
Na sam koniec, chciałabym Cię zachęcić do zastanowienia się: co Twoim zdaniem, możesz dodatkowo usprawnić w swojej kuchni, aby gotowanie stało się jeszcze szybsze i przyjemniejsze?