Gdybym miała przywołać jeden z moich ulubionych smaków minionego lata, to z dużą dozą prawdopodobieństwa wskazałabym nektarynki. To może dość nietypowy wybór, biorąc pod uwagę, jak sporą (i zasłużoną) popularnością cieszą się truskawki czy inne owoce jagodowe. Miała na to jednak wpływ moja wakacyjna podróż do Dalmacji, która zainspirowała mnie do stworzenia poniższego przepisu.
Możesz je zabrać do pracy w ramach pożywnego i sycącego II śniadania. Niewątpliwie nada się też jako weekendowe słodkości do kawy.
Bez obaw, zawsze można je zastąpić innymi owocami, na przykład jabłkami czy gruszkami. Z kolei latem możesz postawić na brzoskwinie 😉.
Jeżeli chcesz być na bieżąco z sezonowością owoców i warzyw, zapisz się do mojego Newslettera poprzez formularz zamieszczony poniżej.
Do przygotowania ciasta użyłam mąki owsianej (wystarczy zmielić płatki owsiane) i moją ukochaną mąkę z ciecierzycy. Ciebie również do tego zachęcam. Taka kombinacja zapewni niższy indeks glikemiczny deseru.
Zobacz także: Naleśniki z mąką z ciecierzycy
Powodów, dla których tak chętnie polecam je swoim pacjentom jest kilka.
Przede wszystkim, są one niskokaloryczne. Jedna nektarynka bez pestki (115 g) dostarcza około 59 kcal. To, co jest również warte uwagi, to ich indeks glikemiczny – jest on stosunkowo niski, bo równy 42. Są to zatem owoce przyjazne insulinoopornym i diabetykom.
To skoncentrowane źrodło antyoksydantów, takich jak beta-karoten czy witamina E. Substancje te zwalczają wolne rodniki, a w rezultacie spowalniają procesy starzenia się organizmu. Znajdziemy w nich również sporą dawkę witaminy C, czyli kolejnego naturalnego przeciwutleniacza. Warto pamiętać, aby łączyć nektarynki z produktami bogatymi w żelazo pochodzenia roślinnego, na przykład z pełnoziarnistymi produktami zbożowymi. Zwiększy to wtedy jego przyswajalność. To także świetne uzupełnienie potasu w diecie, niezbędnego w diecie DASH (diecie zalecanej przy nadciśnieniu), Na 100 g części jadalnych nektarynki zawierają aż 214 mg tego pierwiastka. Nie mogłabym też pominąć faktu, że to dobre źródło witamin z grupy B oraz wapnia, żelaza i magnezu.
Przepis wygląda przepysznie! Zapisałam moje dzieciaki do https://www.gotujdlazdrowia.pl/ na warsztaty kulinarne dla dzieci. Kraków ma do zaoferowania tyle rozrywek, a córki chciały nauczyć się gotować 😀 Teraz cały czas proszą mnie o wspólne pieczenie ciasta. Tego koniecznie musimy spróbować!
Super, bardzo się cieszę 🙂