Kimchi to narodowe danie Koreańczyków. Co ciekawe w 2013 roku tradycyjny proces przygotowywania kimchi – kimnjang – został wpisany na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO. Moim podróżniczym marzeniem jest, by pojechać w tym czasie do Korei i popodglądać, jak lokalne społeczności wspólnie przygotowują kimchi,
Przede wszystkim główne składniki do przygotowania kimchi są u nas dostępne w każdym sklepie i co najważniejsze są TANIE. Jedynym trudnym do zdobycia produktem są koreańskie płatki chili – gochugaru. Niestety nie ma dla nich zastępstwa. Możesz kombinować z innymi płatkami chilli, ale moim zdaniem to nie będzie to samo.
Gochugaru – to odmiana papryki o umiarkowanym poziomie ostrości. Jest wytwarzana z suszonych papryczek chili i ma charakterystyczny dymny, wędzony oraz słodkawy smak. Jest mniej ostra niż papryka cayenne. Możesz ją spotkać w formie płatków lub w proszku. Poza kimchi wykorzystuję ją do gulaszów lub ogórków po koreańsku.
Ważna wskazówka!
Paprykę gochugaru przechowuję w szczelnie zamkniętym słoiku w szafce kuchennej, jeżeli wiem, że w przeciągu miesiąca wykorzystam całość. Lepszym sposobem, który chroni przed pleśnieniem, jest przechowywanie jej w zamrażarce lub lodówce.
Zobacz także: E-book „Moje Smaki Azji„
Przygotowanie kimchi zajmie Ci w sumie 2-3 godziny – z czego takiej prawdziwej pracy około 30 minut. Kimchi rzeczywiście dobre zaczyna być dopiero po 3-4 dniach, ale najsmaczniejsze jest po tygodniu leżakowania. Podczas leżakowania dochodzi do fermentacji. W związku z tym możesz zobaczyć bąbelki, a nawet kapusta może zacząć gazować. To nic złego – zaczynają działać dobroczynne dla nas bakterie kwasu mlekowego. Gotowe kimchi może stać w temperaturze pokojowej nawet do miesiąca czasu. Ale po miesiącu już jest rzeczywiście mocno ostre i nawet ja wielbicielka ostrych smaków rozdaje takie kimchi każdemu gościowi w moim domu.
Tak drobno poszatkuj kapustę
Kleik powinien być gładki, bez żadnych grudek
Pasta gochugaru
Gotowe kimchi