Po prostu uwielbiam kuchnię włoską. Podróżując po Włoszech, w każdej części kraju spotkasz inny rodzaj pizzy. Co ciekawe co raz częściej możemy w Polsce spotkać pizzerie z szyldem pizza neopolitańska lub pizza rzymska. Nie wiem, czy wiesz ale Włosi nie uznają czegoś takiego jak kuchnia włoska, bo w każdym regionie według nich jest ona inna. Ja się z tym totalnie zgodzę.
Kilka lat temu podróżowałam po Włoszech w celach tylko i wyłącznie kulinarnych. Po pierwsze było to niesamowicie przyjemne 😉 Po drugie kuchnia włoska ze względu na swoją różnorodność nie nudzi się tak szybko jak np. kuchnia gruzińska.
W związku z tym dzisiaj mam dla Ciebie pizzę trochę po mojemu, ale na bazie wielu doświadczeń 😉 Poniżej czeka na Ciebie przepis: pizza na cieście orkiszowym. Dzięki dodatkowi mąki orkiszowej jest trochę zdrowsza. Polecam też zakupić kamień do pizzy. Naprawdę zmienia to smak i konsystencję ciasta.
Przede wszystkim osoby, które nie czują jeszcze w rękach wyrabiania ciasta z mąki orkiszowej, można na początek mieszać mąkę orkiszową ze zwykłą mąką. Na pewno to ułatwi sprawę.
Na początek mąkę wsypać do dużej miski lub na stolnicę, dodać sól i wymieszać. Co ważne mąkę uformować w kopiec i zrobić w nim wgłębienie.
Następnie do mniejszej miski wlać wodę, dodać drożdże, cukier i oliwę, wymieszać i odstawić na 5 minut. Stopniowo wlewać wodę z drożdżami do mąki jednocześnie delikatnie mieszając składniki widelcem.
Dokładnie i stopniowo zagarniać mąkę do środka podczas wlewania wody z drożdżami- ten etap jest bardzo ważny.
Po dokładnym wymieszaniu mąki z resztę składników można zacząć wyrabiać ciasto. Delikatnie i powoli wyrabiać ciasto przez ok. 10 minut aż będzie gładkie, jednolite i miękkie. Ten etap może trwać nawet dłużej, im dłużej tym lepiej .
Wyrobione ciasto włożyć do miski, przykryć bawełnianą ściereczką i odstawić na ok. 1 godzinę do wyrośnięcia.
Wyjąć ciasto z miski na stolnicę podsypaną mąką i powtórnie wyrabiać przez kilka minut pozbywając się nadmiaru powietrza.
Po tym etapie, część ciasta możesz wykorzystać, a część możesz zamrozić w zależności od potrzeb.
Rozpocząć od rozgrzania piekarnika. Rozgrzać do do maksymalnej temperatury np. 250 stopni C + termoobieg.
W czasie, gdy piekarnik będzie się rozgrzewać ciasto podzielić na 5 części. Następnie uformować kształtne kulki, oprószyć je mąką i trzymać pod przykryciem około 7 minut.
Wyjąć pierwszy kawałek ciasta i delikatnie rozciągać i ugniatać je palcami na okrąg o średnicy ok. 25 cm. Najlepiej nie wałkować, ponieważ wtedy ciasto nie będzie wyrośnięte po bokach. Powtarzać z kolejnymi kawałkami ciasta.
Placek położyć na blaszkach wysmarowanych oliwą i przykryć bawełnianą ściereczką, odstawić na 30 minut.
Na początek passatę wlać do małego garnuszka i podgrzewać. Następnie dodać miód, przyprawy, pokrojoną drobno papryczkę chilli oraz przeciśnięty przez praskę czosnek. Gotować około 5-7 minut, aż sos się zredukuje.
Blaty nakłuć widelcem i posmarować sosem pomidorowym. Mozzarellę zetrzeć na tarce i posypać nią pizzę. Pomidorki pokroić w połówki, a pieczarki w plasterki. Następnie dodatki położyć na pizzę. la urozmaicenia brzegi pizzy posypać sezamem. Przyprawić do smaku ziołami, solą i pieprzem.
Na koniec piec przez ok. 8 - 9 minut aż brzegi będą lekko zrumienione. Włoskie wędliny suszone dodać na sam koniec pieczenia. Po upieczeniu posypać rukolą.
1 blat pizzy zawiera około:
600 kcal
30 g białka
16, 5 g tłuszczu
83 g węglowodanów
Dzięki za przepis. Na pewno przy następnym wypieku skorzystamy z niego i się pochwalimy jak wyszło 🙂 Oczywiście Kamień do pizzy będzie używany. Czy masz jeszcze inne ciekawe przepisy na pizzę?
Dziękuję bardzo, też używam Kamienia do pizzy 🙂 Używam różnych, ale ten jest mój ulubiony 🙂