Szakszuka to chyba najbardziej fotogeniczna potrawa świata. Pochodzi z Tunezji i chętnie zagościła na europejskich stołach w różnych wersjach, dzięki swojemu wyglądowi i smakowi. Kwintesencją tego dania są dobrze odparowane pomidory oraz egzotyczne przyprawy nadające jej cudowny orientalny smak. Jednak te przyprawy nie są już tak bardzo egzotyczne, ponieważ zagościły na stałe na polskich półkach sklepowych. Myślę, że ze znalezieniem ich w związku z tym nie będziesz mieć problemu.
Szakszuka ze szparagami jest dla mnie idealna propozycją na weekendowe śniadania, szczególnie w czerwcu. Jak najbardziej nadaje się również na kolację, spróbuj sama 😊
Polecam Ci też inne przepisy na śniadania:
Szakszuka - przepis podstawowy
Składniki na 2 porcje:
- 400 g pomidorów z puszki (w sezonie oczywiście korzystam ze świeżych pomidorów, które najpierw sparzam, a następnie obieram ze skórki),
- 3 ząbki czosnku,
- 4 jajka,
- szczypiorek, listki bazylii, natki pietruszki lub kolendry,
- do smaku: świeża papryczka chilli, oregano, suszona słodka papryka, kumin, sól i pieprz,
- 2 łyżki oleju rzepakowego lub oliwy z oliwek.
Przygotowanie:
- Na początek drobno pokroić czosnek i wrzucić na rozgrzany olej. Chwilkę smażyć, ale bardzo krótko, ponieważ czosnek szybko się przypala.
- Następnie dodać papryczkę chilli, również drobno pokrojoną oraz słodką paprykę w proszku. Na tym etapie można też dodać kumin.
- Wrzucić pomidory i dusić, aż z pomidorów odparuje woda. Ten etap jest bardzo ważny, bo kwintesencją tego dania są dobrze odparowane pomidory.
- Zrobić zagłębienia w pomidorach i wlać do nich jajka. Posolić, popieprzyć oraz posypać oregano. Można przykryć patelnię na 4-5 minut, żeby ścięło się szybciej białko z góry.
- Smażyć na wolnym ogniu, aż białko będzie ścięte, a żółtko płynne.
- Na koniec posypać listkami bazylii, szczypiorkiem, natką pietruszki lub kolendrą.
Szakszuka ze szparagami
Składniki:
- pół pęczka szparagów białych lub zielonych,
- pół łyżeczki cukru,
- łyżeczka oliwy z oliwek.
Przygotowanie:
- Przygotować szakszukę według powyższego przepisu. W międzyczasie przygotować szparagi.
- Zdrewniałe końcówki szparagów nie trzeba odcinać (ale oczywiście możesz jeżeli masz taką ochotę ;) ), wystarczy odłamać i one się odłamią w idealnym miejscu.
- Wrzucić je na gotującą się wodę z dodatkiem tłuszczu (masło, olej) i odrobiny cukru.
- Posolić pod koniec.
- Zielone szparagi powinny się gotować na średnim ogniu max 5 minut, chyba, że są bardzo grube - wtedy chwileczkę dłużej. Najlepiej w podłużnym, wysokim garnku, na stojąco, wtedy łodygi będą mocniej ugotowane, a kwiatki tylko muśnie para wodna. Jeżeli takiego nie masz to nic złego się nie dzieje. Ja też takowego garnka nie posiadam. Po prostu kontroluje na bieżąco miękkość szparagów.
- Białe szparagi najpierw obrać, a następnie odłamać końcówki. One gotują się dłużej (7-8 min).
- Szparagi dodać na patelnie pod koniec ścinania się białka jaj. Dusić szakszukę ze szparagami dodatkowe 2-3 minuty. Następnie posypać ziołami (szczypiorkiem, bazylią lub kolendrą), tak jak w wersji podstawowej szakszuki.
1 porcja zawiera ok.:
280 kcal
16 g białka
20 g tłuszczu
13 g węglowodanów